Produkty
Producenci

Aparaty do PCR

FastGene qFYR Real-Time PCR System FastGene qFYR Real-Time PCR System
nr kat.: FG-QPTC01
Producent: Nippon
Cena brutto: do wyceny (netto: 0,00 zł )
szt.
zobacz więcej
FastGene CapMaster Pro - Automated Screw Cap Decapper FastGene CapMaster Pro - Automated Screw Cap Decapper
nr kat.: FG-CDC05
Producent: Nippon
Cena brutto: do wyceny (netto: 0,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • nowość
FastGene® Ultra Cycler Uniform GRADIENT (96 well) - termocykler FastGene® Ultra Cycler Uniform GRADIENT (96 well) - termocykler
nr kat.: FG-TC01
Producent: Nippon
Cena brutto: do wyceny (netto: 0,00 zł )
szt.
zobacz więcej
GTC96S Thermal cycler with 96-well block GTC96S Thermal cycler with 96-well block
nr kat.: GTC96S
Cena brutto: do wyceny (netto: 0,00 zł )
szt.
zobacz więcej

Aparaty do PCR

Termocyklery pozwalają sprawnie i dokładnie badać DNA. Są zaawansowanym wyposażeniem laboratoriów niezbędnym do przeprowadzania badań naukowych i diagnostyki medycznej chorób zakaźnych i genetycznych. Zapraszamy do wyboru aparatów do PCR w ABO – proponujemy różne nowoczesne modele produkowane przez Cleaver Scientific czy Nippon.

Reakcja łańcuchowa polimerazy

PCR, czyli reakcja łańcuchowa polimerazy, to powszechnie używana technika laboratoryjna służąca do tworzenia dużych ilości kopii określonego fragmentu DNA. Proces przeprowadza się in vitro, a więc w probówce laboratoryjnej, a nie w organizmie.

Za cel PCR uznaje się wyprodukowanie wielu milionów bądź nawet miliardów kopii danego fragmentu DNA z początkowo niewielkiej ilości materiału genetycznego. Skopiowany fragment może reprezentować gen, którego funkcję badają naukowcy, bądź marker genetyczny stosowany w analizach kryminalistycznych do identyfikacji podejrzanych.

Po uzyskaniu wystarczającej ilości kopii fragmentu DNA próbkę poddaje się dalszym analizom. Przykładowo amplifikowane DNA może zostać sekwencjonowane, a to pozwala na odczytanie dokładnej sekwencji nukleotydów w danym fragmencie. Może też zostać przeanalizowane za pomocą elektroforezy żelowej lub użyte do klonowania i dalszych eksperymentów.
PCR to fundamentalna technika w biotechnologii i biologii molekularnej umożliwiająca badanie oraz zrozumienie struktury oraz funkcji DNA. Ma więc ogromne znaczenie dla postępu w naukach biologicznych, medycznych i kryminalistycznych.

Do jednych z najbardziej precyzyjnych metod analizy genetycznej należy odmiana PCR – ilościowy PCR, nazywany też real time PCR czy PCR w czasie rzeczywistym.

Termocyklery

Aparaty do PCR, inaczej termocyklery, to urządzenia niezbędne w laboratoriach zajmujących się biologią molekularną, badaniami kryminalistycznymi i diagnostyką medyczną. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie dla uzyskania dokładnych i powtarzalnych wyników PCR potrzeba precyzyjnie kontrolowanych warunków termicznych.

Termocykler jako zaawansowane urządzenie laboratoryjne służy do przeprowadzania reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Jego działanie opiera się na dokładnie kontrolowanych i zgodnych z ustalonym protokołem cyklicznych zmian temperatury – są one fundamentalne dla poszczególnych etapów PCR, takich jak denaturacja DNA, hybrydyzacja starterów oraz elongacja nowych nici DNA.

Nowoczesne aparaty PCR są wyposażone w bloki grzejne, które mają otwory na probówki reakcyjne nazywane peceerówkami, a także w moduły Peltiera umożliwiające szybkie zmiany temperatury. Niektóre z zaawansowanych modeli termocyklerów pozwalają na tworzenie gradientów temperatury w blokach grzejnych i tym samym jednoczesne przeprowadzanie reakcji w rozmaitej temperaturze.

Aparaty PCR bywają też wyposażone w systemy chłodzenia powietrzem, których używa się do precyzyjnej kontroli temperatury. Jest to szczególnie ważne podczas ilościowej reakcji PCR.

Aparat do PCR – cykle termiczne

Termocyklery w trakcie cykli termicznych wykonują następujące działania:

  • Denaturacja – podgrzanie próbki do wysokiej temperatury, zazwyczaj wynoszącej około 95 stopni Celsjusza i przyczyniającej się do rozdzielenia dwóch nici DNA, by stały się pojedynczymi nićmi dostępnymi dla starterów DNA.

  • Hybrydyzacja – obniżenie temperatury do około 50-60 stopni Celsjusza, aby specjalnie zaprojektowane primery miały możliwość przyłączenia się do komplementarnych sekwencji DNA na obu niciach.

  • Elongacja – podwyższenie temperatury do około 72 stopni Celsjusza, czyli poziomu optymalnego dla polimerazy DNA, która dodaje nukleotydy do końca starterów, powielając między nimi fragment DNA.

Termocyklery – zastosowania

Termocyklery należą do wszechstronnych narzędzi wykorzystywanych w laboratoriach biologicznych, medycznych i diagnostycznych oraz w różnych dziedzinach naukowych. Aparaty do PCR służą do:

  • Diagnostyki chorób zakaźnych, do sprawnego i czułego wykrywania infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Jest to istotne w diagnozowaniu wirusowego zapalenia wątroby, COVID-19 bądź zakażenia gronkowcem złocistym.

  • Diagnostyki genetycznej, czyli identyfikacji mutacji genetycznych związanych z dziedzicznymi chorobami genetycznymi, na przykład dystrofią mięśniową, a także do badań ekspresji genów, sekwencjonowania DNA i analizy polimorfizmów genetycznych.

  • Badań różnorodności genetycznej populacji i rekonstrukcji ewolucji gatunków.

  • Produkcji leków biotechnologicznych, są one konieczne szczególnie w identyfikacji i charakterystyce genów kodujących białka terapeutyczne.

Zapraszamy do zakupu aparatów do PCR w ABO, takich jak The FastGene® qFYR, FastGene® Ultra Cycler Uniform GRADIENT, GTC96S advanced thermal cycler. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl